Members

Mike Crommie

Professor

crommie(at)berkeley(dot)edu

Lisa Partida

Administrative Assistant

lisapartida(at)berkeley(dot)edu

Charlotte Herbig

Post-Doc

herbig(at)berkeley(dot)edu

Wei Ruan

Post-Doc

weiruan(at)berkeley(dot)edu

Peter Jacobse

Post-Doc

jacobse(at)berkeley(dot)edu

Shaowei Li

Post-Doc

swli(at)berkeley(dot)edu

Gaoqiang Wang

Post-Doc

gqwang(at)berkeley(dot)edu

Hsin-Zon Tsai

Post-Doc

ck921125(at)berkeley(dot)edu

Yi Chen

Graduate Student

yi_chen(at)berkeley(dot)edu

Franklin Liou

Graduate Student

fliou(at)berkeley(dot)edu

Daniel Rizzo

Graduate Student

daniel(dot)rizzo(at)berkeley(dot)edu

Andrew Aikawa

Graduate Student

asai(at)berkeley(dot)edu

Canxun Zhang

Graduate Student

canxun_zhang(at)berkeley(dot)edu

Salman Kahn

Research Assistant

salman(dot)kahn(at)berkeley(dot)edu

Kyler Chase Natividad

Undergraduate Student

kyler(at)berkeley(dot)edu

Ryan Lee

Undergraduate Student

ryanlee3948(at)berkeley(dot)edu

Xuehao Wu

Undergraduate Student

xhwuphys(at)berkeley(dot)edu

Former Members

Post-Docs

Christopher Bronner

Arash A. Omrani

Jairo Velasco Jr. (UCSC)

Danny Haberer (UC Berkeley)

Miguel Moreno Ugeda (nanoGUNE)

Jiong Lu (NUS)

Peigen Cao (ASML Brion, Santa Clara)

Alexander Riss (Institute of Applied Physics, Vienna University of Technology, Austria)

Dimas de Oteyza (San Sebastian, Spain)

Chenggang Tao (Virginia Tech, cgtao{at}vt{dot}edu)

Regis Decker (University of Hamburg, Germany)

Sarah Burke (University of British Columbia)

Yuanbo Zhang (Fudan University)

Daniel Wegner (Münster University)

Luis Berbil-Bautista

Yayu Wang (Tsinghua University)

Yossi Yayon (Landa Labs)

Armen Kirakosian (Western Digital)

Andre Wachowiak (Technical University Dresden)

Katsumi Nagaoka (NIMS)

Graduate Students

Trinity Joshi

Zahra Pedramrazi

Chen Chen

Juwon Lee

Dillon Wong (Princeton University, Ali Yazdani Lab)

Kacey Meaker (Randolph College)

Giang Nguyen (Oak Ridge National Lab)

Aaron Bradley (Stitch Fix)

Sebastian Wickenburg (Alex Weber-Bargioni Group at the Molecular Foundry)

Yang Wang (Adobe)

Ivan Pechenezhskiy (University of Wisconsin–Madison, pechenezhski{at}wisc{dot}edu)

Yen-Chia Chen (Intel)

Xiaowei Zhang (Hitachi)

Victor Brar (California Institute of Technology)

Chuck Sleasman

Jongweon Cho (California Institute of Technology)

Niv Levy (Brookhaven)

Ryan Yamachika (LBNL)

Matt Comstock (Michigan State University)

Xinghua Lu (State Key Laboratory for Surface Physics - Institute of Physics, Chinese Academy of Sciences)

Mike Grobis (Hitachi)

Tiberiu Jamneala (Avago)

Vidya Madhavan (Boston College)

Wei Chen (Apple)

Research Asssistants

Caihong Jia

Yun Zhou

Irene Rodriguez

Won-Woo Choi

Jakob Jørgensen

Wei Ruan

Hannes Böckmann (RWTH Aachen)

Erik Piatti

Sajjad Tollabimazraehno

Sergio Pezzini

Sulthan Halifa Rashid

Brandon Giles (Ohio State University)

Wu Qiong (Fudan University)

Melissa Panlasigui (Manhattan School of Music)

Aaron Hammack

Undergraduates

Aly Asani

Bobby Ge

Edgar Ibarra

Shen-Yu Wang

Kevin Qi

Lingjie Zhou

William Zhou

Arun Aditya

Patrick Forrester

Nicholas Werby

Myungjin Jung

Joe Costello

Tao Zhao

Jin Chen

Yi-Shiou Duh

Griffin Fischer Rodgers

Nick Kau

Abigail Iturra

Sumita Ghosh

Su-Ann Chong

Youngkyou Kim

Remy Delva

Chad Germany (UIUC)

Han Sae Jung

Hoil Kim

Dhruv Desai

HUONG-NAM THI TRUONG

Ramin Khajeh

Sifan Wang

Mandy Huo

Eugene Valassakis

Adam Cole Gotlin

Alexander Fong

Tae Sik Nam

Torben Umeda

Erica Kotta

Clovis Weisbart

Edgar Olivera

Zaw Htet

Ryan Johnson

Drew Edelberg (Columbia)

Changmin Lee (MIT)

Travis Zack (Harvard University)

Kunal Sahasrabuddhe (Stanford University)

Stephen Sharma (UC Berkeley)

Daniel Weingarten (University of Colorado at Boulder)

Lorenzo Flores

Felix Wang

Yuri Zuev (Columbia University)

Annie Endozo

Eric Samulon (Fisher Group, Stanford University)

Hadrian Knotz (Awschalom Group, UCSB)

Alex Khajetoorians (Shih Group, UT Austin)

Nate Jenkins

Nate Brown